Novinky ze světa financí - září - Změna strategie měnového zajištění

Tentokrát se na Vás obracím s důležitým dílem mého newsletteru, protože se bude dotýkat mnoha z Vás a budu na něj potřebovat Vaši reakci. Prosím tedy o pozorné čtení i pro tentokrát.

Zaměříme se na:

  • Změnu situace a sentimentu ve světě

  • Měnové zajištění

  • Požádám o odpověď, zda se mnou souhlasíte a měnové zajištění můžeme dočasně vypnout

Jak se v dnešních dnech daří akciím?

Světové akciové trhy jsou na podobných úrovních jako před loňskými prázdninami. Kdo investuje na akciovém trhu delší dobu než od června 2021, měl by mít své akciové investice v zisku. (Měřeno světovým akciovým indexem v CZK. Jednotlivé instrumenty mohou mít jiné výnosy). Akciové trhy jsou po poklesech v letošním roce oceněny "levně". Proto i nadále doporučuji pro dlouhodobé cíle pravidelné i jednorázové investice pokračovat v akciových strategiích dle našeho nastaveného plánu. Uzávěrky druhého kvartálu a náznaky toho třetího ukazují, že jsou firmy pořád zdravé a jejich zisky ještě větší než v minulosti. Využijme tedy možnosti nákupu ve slevě.

Růst dlouhodobých úrokových sazeb způsobil pokles hodnoty dluhopisových fondů. Sazby už přestaly růst a proto i ceny dluhopisových fondů přestaly padat. Dluhopisové fondy drží ve svém portfoliu dluhopisy, které mají vyšší výnos do splatnosti, než tomu bylo před rokem. (Dluhopisové fondy jsou lepší investicí nyní, než byly před rokem). Například 10letý státní dluhopis má aktuálně výnos 4,6 %. Dále je tu již zmiňovaný REPO účet a podobně. Hotovost se dá dnes uložit tak, aby vydělávala. Tato situace se dá pojmout i jako příležitost pro "konzervativní peníze", který by měl každý z nás ve svém portfoliu mít.
Máte-li rezervy na neúročených běžných či špatně úročených spořících účtech, rád pomohu tuto příležitost využít.

Měnové zajištění investičních portfolií

Všem klientům, kteří se mnou investují doporučuji dočasné zrušení měnového zajištění. Proč tomu tak je se Vám pokusím vysvětlit níže.

Proč se portfolia měnově zajišťují?

Obecně platí, že smyslem měnového zajištění je omezit riziko, kdy česká koruna bude proti zahraničním měnám posilovat. Jinými slovy, že vůči koruně bude klesat cena dolaru nebo eura. Tím by český investor držící dolarové nebo eurové investice bez měnového zajištění na měnovém kurzu prodělal. Navíc pro měnové zajištění hrál poslední rok i pozitivní diferenciál mezi korunovými a eurovými, respektive dolarovými úroky. Díky němu se uzavíraly kontrakty na měnové zajištění se ziskem od 3 % do 5,5 % za rok.

Co se změnilo?

Aktuální situace ve světě a ekonomická situace v ČR se za poslední půlrok významně změnila. Válka na Ukrajině, dvojciferná inflace a stupňující se konflikt mezi USA a Čínou vystavují měny malých ekonomik, jako je česká koruna, zvýšenému riziku oslabování. To ukazuje i fakt, že i přes navýšení základní úrokové sazby v Česku na 7 %, koruna nereagovala posílením, naopak proti dolaru od začátku roku neustále ztrácí.

Svůj pohled na vývoj kurzu koruny pozměnila ve své poslední prognóze i ČNB. Podle ní by měla koruna v průběhu roku 2023 oslabit až k úrovni 26 korun za euro.

Co se nemění?

Z hlediska nastavené strategie, strategie pravidelných vkladů a našich společných toků a cílů se nemění vůbec nic. Jedeme dále v nastavených kolejích. Pouze si pomáháme jedním z dalších nástrojů, abychom naše investování udělali co nejefektivnější.

Jaký je můj postoj?

V současné situaci vnímám držení investiční české koruny spíše jako nevýhodu, která převyšuje riziko kolísání cizích měn. A to i přesto, že úrokový diferenciál je prozatím stále pozitivní. V eurozóně a v USA je stále velký prostor pro zvyšování úrokových sazeb, kdežto v ČR je tento potenciál již téměř vyčerpán. Na základě těchto faktorů můžeme očekávat nadále oslabování české koruny. Navíc je česká koruna, jakožto měna na rozvíjejícím se trhu, relativně náchylná ke krátkodobým výkyvům způsobených nejen geopolitickým vývojem.

Pro ochranu portfolií aktuálně preferuji nejen širokou diverzifikaci do různých tříd aktiv v různých regionech (jak již činíme), ale i v různých světových měnách. Jednoduše je prostě dnes výhodnější korunu nedržet, protože je nárůst její hodnoty nepravděpodobný a tak je zbytečné platit za měnové zajištění. Je naopak výhodnější se svést na vlně stoupajícího dolaru, který nám může přinést naopak nějaký zisk, či alespoň eliminovat ztráty, které se pravděpodobně budou ještě nějakou dobu projevovat.

To samozřejmě neznamená, že naše portfolia nebudou kolísat, ale využijeme vhodné příležitosti a pokud se prognóza ČNB a ostatních expertu vyplní, měnové nezajištění portfolia nám může přinést užitek.

Previous
Previous

Novinky ze světa financí - listopad - Co přináší válka a inflace našim peněženkám?

Next
Next

Novinky ze světa financí - červenec - Před medvědem se neutíká