Novinky ze světa financí - červenec - Před medvědem se neutíká

Přináším Vám další várku novinek ze světa financí, tentokrát se zaměříme na bezpečnostní opatření a vysvětlíme si, jak se chovat pokud se před námi zjeví medvědí trh a jeho tesáky :)

Zaměříme se na:

  • Další zdražení ČNB i FED

  • Vývoj akciových trhů

  • Jaké jsou prognózy do budoucna

Další zdražení ČNB i FED

Tato informace není úplně včerejší, nicméně inflace se začíná roztáčet v celém západním světě a tak s ní začínají bojovat všechny subjekty zodpovědné za monetární politiku těchto států. Ve zkratce můžeme říci, že se ČR ocitla v nechtěném vedení, protože jí celý svět s inflací následuje. Problém inflace by tu měl snad také o něco dříve opadnout.

Jak zareagovali zodpovědné instituce:

  • FED zvýšil úrokovou sazbu o 0,75% na sazbu 1,75%. Jde o nejvyšší nárůst za posledních 28 let, očekává se však navýšení až na dvojnásobek aktuální výše.

  • Česká národní banka před změnou guvernéra provedla snad poslední navýšení REPO sazby na 7%, výhledově tyto sazby mají trvat minimálně do konce roku.

  • Evropská centrální banka se probouzí ze spánku a začíná také řešit navýšení a její míru.

Co je medvědí trh?

  • Trh, ve kterém hodnoty akcií klesají (medvěd má hlavu dolů)

  • Počítán po poklesu více než 20%. Pokračuje do nejnižšího dosaženého bodu

  • Průměrné trvání medvědího trhu a recesí je 1,2 roku

  • Průměrná kumulativní ztráta je -36%

Co je býčí trh?

  • Trh, ve kterém dochází k růstu hodnoty akcií (býk má hlavu nahoru)

  • Následuje po vyšším poklesu než 20%. Pokračuje do nejvyššího dosaženého bodu

  • Průměrné trvání býčího trhu je 8,6 roku

  • Průměrná celková návratnost je 452%

Dočasné propady akcií - medvědí trh

Jak už jsem dříve informoval, rok 2022 je rokem ve "znamení opice". Trhy jsou kolísavé, mnoho z Vás (včetně mě) vídá na svých pravidelných výpisech záporná čísla, v podstatě to již půl roku jen padá a padá. Celé to již trvá dlouho. Navíc obecně trhy poklesly o více než 20% a tak se staly oficiálně medvědí a v celém západním světě máme oficiálně vyhlášenou recesi.

Jak tedy z této situace ven? Rozhodně před mědvědem neutíkat!

Neutíkat před mědvedem pro investory znamená neprodávat při propadech trhů. Každý medvědí trh je sice jiný pokud jde o délku trvání, poklesy a zotavení, ale podstatné je, že po každém větším poklesu trhu v minulosti následovalo silné zotavení. Odejít tedy aktuálně z trhu znamená riskovat, že přijdeme o možnost chytit výtah nahoru. Riskujeme tím největší zhodnocení vůbec, které na akciových trzích bývá.

Opustit trh je v tomto období zkrátka riskantní.

Jak můžeme vidět na obrázku, průměrné zhodnocení následujících 12 měsíců po zotavení trhů je 43,7%. To je číslo, o které já sám osobně rozhodně nechci přijít.

Jak často se to děje? Jak dlouho to potrvá?

Od roku 1945 jsme mohli být svědky celkem 12 recesí, které mají průměrnou dobu 1,2 roku. I přes tyto recese je průměrné zhodnocení investovaných peněz přes 11% ročně. Investice se však nesmí přerušovat a dávat tak prostor k "ušlým příležitostem", které období zotavování trhu nabízí.

Průměrná doba následného býčího trhu (období, kdy akcie rostou) je pak 8,6 roku s průměrnou celkovou návratností 452% p.a.

Jak se tedy zachovat? Máme 2 správné možnosti.

  • Zůstat trpělivý, nic neměnit a dál posílat své pravidelné platby a využívat nákupu ve slevě oproti minulému roku. Přestat zasílat pravidelnou investici či dokonce vybírat portfolio je největší chybou.

  • Zkusit situace využít, nesnažit se časovat trh (to se opravdu povede málokomu i z profesionálů), ale metodou DCA (dolar cost averaging) se v horizontu příštího roku snažit do svého investičního portfolia dostat co nejvíce prostředků, pokud to Vaše finanční situace dovoluje.

    Já sám jsem nyní navýšil hodnotu mé pravidelné měsíční investice na možné maximum a snažím se tak do svého portfolia dodat za průměrnou cenu letošního roku co nejvíce prostředků půjde, abych se poté svezl výtahem nahoru. Mám však jistotu, že do peněz nebudu potřebovat v příštích 5 letech sáhnout a tak nic neriskuji.

Jsem konzervativní, brzy budu potřebovat své peníze. Jak se chránit proti inflaci?

Pokud máte obnos peněz, který nechcete a nebo nemůžete zainvestovat z jakéhokoliv důvodu, případně si potřebujete nějaké peníze naspořit do pár měsíců, mám vhodný nástroj.

Trendem poslední doby je účet, který nabízí garantovanou REPO sazbu.

  • Peníze máte v podstatě na "spořícím účtu", který využívá REPO operace.

  • Hodnotíte je tak na úrovni bezpečnosti ČNB s garancí výplaty prostředků max. do 14 dní od pokynu k výběru.

  • Vklad je pojištěný ze zákona do hodnoty 100.000 EUR

  • Zhodnocení bývá 2x větší než na průměrném spořícím účtu.

Pokud tedy aktuálně něco řešíte, nevíte si rady s nastalou situací a nebo si jenom nejste jistí, jsem tu pro Vás, přesně jeden telefonát daleko :)

Všem přeji klidné léto bez medvědů.

A na závěr jeden citát mého velkého oblíbence:

Previous
Previous

Novinky ze světa financí - září - Změna strategie měnového zajištění

Next
Next

Novinky ze světa financí květen - Nemovitostní dluhopis RSBC