Je tu znovu rok 2008 a obrovský krach bankovního sektoru?

Medii otřásají zprávy hovořící o pádu bank v USA a propadu cen akcií bank v Evropě. Plynou z této situace zvýšená rizika i pro ČR a portfolia Vás, mých klientů?

Co se děje?

Credit Suisse se nevyplácí jeho dlouhodobě nezdravé hospodaření. V USA ukončila svou činnost jedna banka, dvě další krachují. Jak velký je to problém?

Podobný průběh není v USA nijak zvláštní, jen jsme v posledních 2 letech měli od těchto událostí klid. V situaci, kdy byla v USA dostupná záplava peněz z FEDu, prakticky nešlo zkrachovat. Například v roce 2010 v USA zkrachovalo 157 bank. Výjimečná je tak hlavně velikost banky o kterou se letos jedná. Banky z top 20 v USA nekrachují často a pokud ano, tak to má neblahé následky na celý svět. V tomto případě se však jedná o úzce specializovanou banku a přímé globální dopady by tak neměly být velké.

V podstatě se tak dá říci, že v USA se zatím neděje nic vyloženě zvláštního a jedná se o běžný proces ozdravení trhu. Logicky se tím však zvýšila nedůvěra v bankovní sektor a opatrnost investorů v tomto odvětví je větší. Největším nepřítelem investorů jsou aktuálně sami investoři a jejich strach. Osobně vidím největší riziko v mém odhadu, že FED nyní nemůže nadále výrazně zvedat sazby, vystavoval by tím další podobné banky riziku a rezervní bankovní systém USA je aktuálně v podstatě na nule.

Proč se to děje a co je „Run na banku“

Banky fungují tak, že peníze, které do nich lidé vkládají, půjčují dále. Nikdy tak nejsou schopny vypořádat všechny výběry nebo převody najednou. Každou zdravou banku na světě tedy lze "položit", pokud vznikne panika a lidé si budou chtít hromadně vybrat své peníze ze dne na den. Od toho však jsou připraveny procesy pro tyto případy. Např. převzetí správy dané banky či systém pojištění vkladů. V USA se zatím zdá, že tyto procesy zafungovaly rychle a správně.

Graf č. 3: Vývoj ceny akcií velkých amerických bank od začátku roku 2023
(Zdroj: Yahoo.finance.com; JPM = JPMorgan Chase & Co.; MS = Morgan Stanley; WFC = Wells Fargo & Company; GS = The Goldman Sachs Group, Inc.; C = Citigroup Inc.)

Jaké to může mít dopady na nás v ČR?

Všichni klienti, kteří míří na své finanční cíle v blízké době se nemusí obávat, vhodná alokace portfolia, kterou děláme a široká diverzifikace se postarají o minimalizaci rizika. Případný pokles hodnoty investic v akciových fondech či ETF v důsledku paniky se pak časem opět srovná, až panika opadne. Dlouhodobé nástroje časem situaci absorbují. Konzervativnější nástroje tato situace bude ovlivňovat minimálně. Ač nechci popírat určitý tlak na hotovost lidí důsledkem vysokých úrokových sazeb a tím nemovitostní trh, bavíme-li se konkrétně o ČR.

Přímé dopady problémů bank v USA a Evropě se týkají hlavně osob držících investiční nástroje daných bank. Nás tolik ne.

Jak to vnímáte Vy, pociťujete obavy z nastalé situace?

Previous
Previous

Novinky ze světa financí - 2023/3 - Výhled hypoték, nekončící inflace a trhy se zotavují

Next
Next

Změna věku odchodu do důchodu – starost nebo příležitost?