Novinky ze světa financí duben 2022

Přináším Vám další várku novinek ze světa financí.

Tentokrát se zaměříme na:

  • Stále rostoucí inflaci a způsob jak se jí bránit

  • Kdy se konečně sníží úrokové sazby na hypotékách a jaká je vlastně "normální" sazba

  • Zda pro nás má dopad nárústu ceny materiálů i v případě, že již máme svůj domov postavený

Inflace a jak se jí bránit?

Kombinace dozvuků COVID-19 a válečný konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou hýbe napříč celým světem dostupností mnoha materiálů a hlavně cenami energií, které jsou klíčovými vstupními komoditami téměř všech firem. Nedostatek specifických surovin, které se za normálu importují ze zasáhlých lokalit a snížená nabídka energií, tak ovlivňují výrobu a zpracování téměř všeho, proro dochází k nárústu inflace v nezvykle velkém tempu.


Tomuto faktu samozřejmě nepřispívá ani velké množství peněz v oběhu, které se uvolnily během posledních 2 let. Za to z velké části mohou poslední rok levné úvěry na bydlení. Proto ČNB skokově navyšuje ceny úvěrů na bydlení.


Nárůstu ceny materiálů lví měrou přispívají i hypotéky, které byly schváleny v posledních 2 letech. Díky nim obrovsky stoupla poptávka po stavebních materiálech. Klienti jsou tak nyní nuceni stavět za horší ceny, protože mají na výstavbu omezený čas.


Dnes oficiální a ČNB uznaná míra inflace je 12,7%.


Toto obrovské číslo ukousává velký podíl na úsporách každého z nás a bez obrany se člověk dobrovolně vzdává velké části svých těžce vydělaných peněz.


Na rovinu říkám, že krátkodobě na této úrovni nejde inflaci porazit, ale jde výrazně snížit její dopad. A o to se s klienty, kteří to řeší, úspěšně snažíme.


Pokud je tedy mezi Vámi někdo, má naspořené prostředky v jakékoliv výš a inflaci se nebrání, zavolejte. Rád pomohu. Spořící účet není cesta.


Pro představu níže tabulka s dopadem inflace na úspory v čase.

Hypotéky - Kdy se sníží sazby?

Úrokové sazby se stále navyšují a ČNB připustila, že by mohlo dojít ještě ke 2 navýšením. Ty by však neměly být tak velké, jako se dělo doposud.


Vzhledem ke vstupním parametrům je opravdu těžké cokoliv odhadovat, co se však jeví jako vysoce pravděpodobné je, že sazby nebudou klesat minimálně další 2 roky.


Výše sazby dnešních hypoték však pro nás v ČR není žádnou novinkou. Sazby na vyšších úrovních jsme zažívali již dříve, například v roce 2008 a 2009. Osobně odhaduji, že ČNB bude muset povolit uzdy kvůli skomírajícímu růstu HDP a velkému množství firem, které tyto sazby v kombinaci s konkurencí eurozóny likviduje.


Chcete-li vybrat nejlepší možnou úrokovou sazbu na trhu, neváhejte mě kontaktovat.

Hrozba podpojištění nemovitostí

Rostoucí cena materiálů s sebou nese také riziko podpojištění již dokončených bytů a domů.

Může se Vám tak stát, že pokud se stane nějaká pojistná událost na Vašem 2 roky pojištěném domě, například škoda za 300.000 Kč, pojišťovna Vám může vyplatit klidně jen půlku i přes to, že je Vaše nemovitost pojištěna na řádově miliony Korun českých.

Pojišťovny vždy operují s aktuální reprodukční hodnotou a hrozba podpojištění je Vaše zodpovědnost. Počítejte, že Vás budu postupně v průběhu roku kontaktovat a tuto situaci společně budeme řešit, abychom vše narovnali. Pokud máte pocit, že chcete situaci řešit akutně, jsem tu pro Vás.

Previous
Previous

Investiční speciál

Next
Next

Nová posila a nový web